top of page
  • Yazarın fotoğrafıEnis Yıldız

LAZER - DOKU ETKİLEŞİMLERİ

Bu yazıda lazer epilasyon sırasında tenimize temas eden lazer ışığının tenimiz üzerinde yaptığı etkileri inceleyeceğiz. Lazer Epilasyon sırasında ne oluyor? Neden Lazer Işınları Kıl köklerimize etki ediyor? Lazer ve doku etkileşimini, lazerin uygulama parametrelerine ve dokularının verdiği cevaba göre 4 farklı şekilde ele alacağız.


Lazer ışınları tenimize değdiği anda 4 farklı etki gösterir. Bunlar;

  • Fotokimyasal Etkileşim

  • Fototermal Etkileşim

  • Fotoablasyon

  • Fotoparçalanma olarak ayrılır.


FOTOKİMYASAL ETKİLEŞİM

Fotokimyasal etkileşim en basit tanımı ile ışığın biyokimsayal olayları tetikleyerek hücre içerisinde toksik maddeler oluşturması, bu toksik maddelerin yardımı ile de sorunlu doku veya hücreleri tahrip veya yok etmesine denir.


FOTOTERMAL ETKİLEŞİM

Fototermal etkileşimler, bölgesel sıcaklık artışlarına bağlı olarak meydana gelen reaksiyonlardır. Dokularda, sıcaklığının tepe değeri ve maruz kalma süresine bağlı olarak farklı etkiler meydana gelir.Lazer epilasyon cihazlarının tamamında bu sıcaklık etkisi kullanılır. Doğru dalga boyu(ms) de gönderilen lazer ışığı kıl köküne ulaşarak kıl kökünü buharlaştırır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kıl kökünün yanında bulunan deri hücrelerinin bu buharlaşmadan etkilenmemesidir. Aksi taktirde deride yanıklar oluşabilir. Güvenli epilasyon için hem kullanıcının hem de kullanılan cihazın profesyonelliği çok önemlidir.Cilde uygulanacak olan ısı, cilt tipine kıl kalınlığına göre değişmektedir. Yeni nesil akıllın cihazlarda bu kontrol insan hata payını engellemek için cihaz tarafında yapılmaktadır.


FOTOABLASYON

Fotoablasyon etki lazer ışığının doku moleküllerini kırarak anında yok etmesidir. Hiçbir ısıdan etkilenmiş bölge oluşturmadan direkt olarak hedeflenen dokuyu yok eder. Lazer ile göz cerrahisi ameliyatlarında lazerin bu özelliği kullanılmaktadır.


FOTOPARÇALANMA

Fotoparçalanma lazerin doku ile temasından sonra oluşturduğu mekanik etkiden kaynaklanmaktadır. Nasıl bir cisim ile kendimize vurduğumuzda vurulan yerimiz tahrip oluyorsa lazer ışınları da vurdukları yeri mekanik olarak tahrip edebilirler.

 

Her uygulama için lazerin farklı etkileri ön planda tutularak sonuç alınmaya çalışılmaktadır. Lazer Epilasyon sektörü için daha fazla ön planda tutulan etki yazımızda da belirtildiği gibi fototermal etkidir.


Sonuç olarak bu yazıda belirtmek istediğimiz en önemli nokta lazer ve lazer epilasyon uygulamalarının çok ciddi bir iş olduğudur. Kullanıcılar uygulama yaparken ne yaptığını iyi bilmeli, doğru ve güvenilir yerlerden cihaz temin etmelilerdir. Piyasada birçok cihaz olmasına karşın bu bilgiler ve fizik kuralları hiçe sayılarak yapılan cihazlar hem hasta hem de estetisyen için risk teşkil etmektedir.


Cihazlar hakkında merak ettikleriniz için bizi her zaman arayabilirsiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page