top of page
  • Yazarın fotoğrafıEnis Yıldız

Lazer Nedir? Lazer Epilasyon Nasıl Ortaya Çıktı?

Lazer: Uyarılmış ışığın, ışıma kullanılarak yükseltilmesini sağlayan optik düzeneğe denilmektedir. Lazer’in açılımı “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” yani “ışığın uyarılmış ışıma ile yükseltilmesi” anlamına gelmektedir.

Lazerleri diğer ışık kaynaklarından ayıran ana özellik lazer ışınının “uyumlu” olmasıdır. Yani bildiğimiz ev tipi ışıklar her yöne dağılarak yayılırken, lazer gönderildiği bölgeye odaklı biçimde ilerler. Bu özelliği sayesinde normal ışığa göre çok daha az enerji taşıyan lazerler dahi çarptıkları yüzeyde etkiler meydana getirir.

Günlük hayatta kullandığımız ışık kaynaklarının içerisinde birçok renkten yani farklı dalga boylarından ışıklar vardır. Lazer de ise tek bir renk ışık vardır. Bu özelliğinden dolayı çarptığı yüzeylerdeki etkileşimleri kusursuz olur.

 

Türleri ve Medikal Amaçlarda Kullanımı

Lazerler sanayi, iletişim, tıp eğlence ve metroloji gibi geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Işığın tedavi edici gücü binlerce yıl önce Eski Mısırlılar ve Yunanlılarca keşfedilmiştir; güneş ışığını birçok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır. Işığın tedavi edici özelliği bilindiğinden 1958 yılında lazerin icadıyla lazerin tıpta kullanımı başlamıştır. Günümüzde birçok farklı özelliğe sahip lazerler mevcuttur.

Lazer epilasyon sektöründe kullanılan en yaygın lazerler Diode ve Alexandride lazerlerdir. 755- 808 nm dalga boyları tam olarak kıl köküne müdahale ederek 8 Seans sonunda %80- %90 oranında bitirir.

​Lazer

Dalgaboyu (nm)

Uygulamalar

Excimer

190-350

Lazer göz ameliyatları

Alexandrite

755 (Kırmızı)

Lazer Epilasyon

Diode

808

Lazer Epilasyon

Boya

400-800

Doğum lekesi

Lezyonların Silinmesi

Nd:YAG

1064 (IR)

Genel Cerrahi, Dövme Silme

Er:YAG

​1540

Cilt Yenileme

Argon

514,488(Kırmızı)

Glukoma cerrahisi

Helyum-Neon

632.8(Kırmızı)

Optalmolojik Cerrahi

Karbondioksit

10600

Genel Cerrahi, Cilt Yenileme

IPL Nedir?

IPL’in açılımı “intense pulsed light”tır. Türkçesi “yoğunlaştırılmış atışlı ışık” anlamına gelir. IPL oldukça yoğun ve hassas ışık atışları yaparak kılların köküne müdahale eder. Lazerde tek bir renkte dalga boyu IPL’de ise farklı dalga boylarındaki ışıklarla beyaz bir flaş oluşturulur. IPL gönderdiği filtrelenmiş farklı boyutları sayesinde derinin farklı katmanlarına etki ederek sonuç almayı ciddi ölçüde arttırır. Ayrıca diğer lazer türlerine göre çok daha uygun fiyatlı olması günümüzde IPL cihazlarının popülerliğini ciddi ölçüde arttırmıştır.

 

Ülkemizde birçok IPL cihazı olmasına karşın bazıları fiyattan kaçmak için çok güçsüz ve/veya kalitesiz malzemelerle üretilmektedir. Her zaman alacağınız cihazın gücünü ve üretim sürecini sormanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde merdiven altı üretim git gide artmaktadır. Mağdur olmamak için almadan önce cihaz detaylı olarak incelenmeli ve deneme atışları yapılmalıdır. Bizlerle iletişime geçerek Show ICE cihazı hakkında daha fazla bilgi alabilir, uygun ödeme koşulları ile orijinal bir güçlendirilmiş IPL’e sahip olabilirsiniz.

bottom of page